Jsem majitelem iPhone 3G a pokud se nezmění politika našich operátorů a dotované ceny iPhone 3GS a 4, asi jím ještě chvíli zůstanu. Přesto jsem s nadšením uvítal vydání nového systému iOS 4, který podporuje kromě iPhone 4 a 3GS i můj iPhone 3G. Upgrade přes iTunes proběhl bez problémů, vše fungovalo na první pokus. Bohužel po několika dnech provozu následovalo trpké zjištění, že iOS 4 je na dva roky starém iPhone 3G neskutečně pomalý. Na vině je pravděpodobně malá velikost operační paměti (3G: 128MB RAM, 3GS: 256MB RAM, 4: 512MB RAM). 
 
Dalším zklamáním byl počet nových funkcí, které iPhone 3G podporuje - při testování iOS 4 jsem ocenil pouze stacks, synchronizaci poznámek s Mobile Me a vylepšení práce s e-mailovými účty a složkami. Pochopím, že starší ARM procesor iPhone 3G nepodporuje funkce pro multitasking, proč ale nejde změnit ani tapetu plochy, tomu nerozumím (navíc z nabídky tapet zmizela moje oblíbená tapeta se zeleným listem). Stejně tak nefunguje podpora bluetooth klávesnice. Podporu iOS 4 na iPhone 3G vnímám jako marketingový tah Apple - ovce (pardon, uživatelé) si vyzkouší pár nových funkcí iOS 4, zjistí že potřebují novější iPhone a běží si jej koupit. Jako běžný Američan bych asi reagoval stejně - ve Spojených státech stojí iPhone 4 16GB se smlouvou na dva roky 199USD, u nás to bude pravděpodobně 20 tisíc Kč a víc.
 
Druhou alternativou je downgrade na iPhone OS 3.1. Postup je docela jednoduchý, nevýhodou je, že přijdete o data v telefonu pořízená s iOS 4 (pravděpodobně lze použít zálohu dat před upgradem na iOS 4, protože ale používám Mobile Me a vše se mi synchronizuje přes cloud, obnovu jsem neprováděl). Kromě iTunes je pro downgrade potřeba pouze jednoduchý prográmek RecBoot, následující postup funguje pod Mac OS X a měl by teoreticky fungovat i pod Windows.
 
Jak provést downgrade:
 • stáhněte ipsw soubor s firmwarem - verze 3.1.3 pro iPhone 3G (pozor! tato verze je pouze pro iPhone 3G, pro jiné verze iPhone jsou odkazy např. zde v Step 1)
 • přepněte iPhone do DFU režimu:
  - připojte iPhone k počítači
  - vypněte iTunes i iPhone
  - spusťte znovu iTunes
  - zapněte iPhone současným držením home a sleep tlačítka po dobu cca 10 sek.
  - po 10 sek. pusťte tlačítko sleep a ještě chvíli držte home
  - na iPhone se zobrazí obrazovka "Connect to iTunes"
 • v Itunes se iPhone zobrazí jako nové zařízení - držte levou klávesu option (alt) a klikněte na tlačítko "Restore"
 • v seznamu souborů vyberte stažený ipsw soubor a potvrďte
 • vyčkejte na dokončení procesoru instalace iPhone OS, po jeho skončení iTunes zahlásí chybovou hlášku (chyba č. 1011, 1013 nebo 1015), to je normální
 • stáhněte aplikaci RecBoot - konkrétně je potřeba RecBoot Exit Only
 • spusťte RecBoot Exit Only a klikněte na "Exit Recovery Mode" - tim se iPhone vrátí do standardního režimu a downgrade je dokončen
 
Další informace lze nalézt v původním anglickém návodu, podle kterého jsem downgrade prováděl - http://thetechjournal.com/electronics/iphone-electronics/downgrade-ios-4-iphone-3gs-3g-and-ipod-touch-to-iphone-3-1-3-3-1-2steps.xhtmlLeave a Reply.